ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի մի խումբ ուսանողների
Հունիսի 29-ին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի մի խումբ  ուսանողների, ովքեր այս տարվա հունվարից ստանում են Ազգային ժողովի նախագահի կրթաթոշակ: Այն սահմանվել է ԱԺ  նախագահ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ եւ տրվում է բարձր առաջադիմություն ու հասարակական ակտիվություն ցուցաբերող 20 ուսանողի: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ իշխանությունները կարեւորում են կրթության ու գիտության դերը եւ փորձում են հնարավորության սահմաններում առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել այդ ոլորտներին: ԱԺ նախագահի խոսքերով` կրթությունն այն հուսալի հիմքն է, որի վրա կառուցվում է երկրի բարեկեցությունը, պետք է ավելի շատ ֆինանսական միջոցներ ուղղել կրթությանն ու գիտությանը եւ դրանք արդյունավետ օգտագործել: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Ազգային ժողովի նախագահի կրթաթոշակներ հատկացնելը նպատակ ունի ուսանողության, երիտասարդության մեջ խրախուսել վերաբերմունքը գիտության, կրթության հանդեպ, այդ կրթաթոշակները պետք է ընկալել նաեւ որպես բարոյական աջակցություն:
Անկաշկանդ, ջերմ ու անկեղծ զրույցը խորհրդարանի նախագահի եւ ուսանողների միջեւ հնարավորություն տվեց վերջիններիս անմիջական մթնոլորտում բարձրացնել իրենց հուզող խնդիրները, տեղեկանալ դրանց վերաբերյալ ԱԺ նախագահի դիրքորոշումների եւ տեսակետների մասին: Ուսանողների հարցադրումները վերաբերում էին աշխատատեղերին, կրթության եւ պրակտիկայի կապին,կրթական գործընթացներին եւ այլ թեմաների: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւոր համարեց որակյալ կրթություն ստանալն ու որակյալ մասնագետ դառնալը: Դրա համար անհրաժեշտ է, որ ուսումնառության ընթացքում տեսական գիտելիքներ ստանալուն զուգահեռ նաեւ գործնական գիտելիքներ ձեռք բերել` համագործակցելով պետական եւ մասնավոր հատվածի տարբեր ոլորտների ձեռնարկությունների եւ ընկերությունների հետ: Հովիկ Աբրահամյանը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել այդ գործընթացին:
Ուսանողներն անդրադարձան նաեւ ժամանակակից տեխնիկայով կահավորված լսարաններ ունենալու եւ անհրաժեշտ  ուսումնական գրականության բացակայության խնդիրներին, որոնց  լուծմանը եւս Հովիկ Աբրահամյանը խոստացավ գործնական աջակցություն ցուցաբերել:
Հանդիպման ավարտին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը  բուհի աշխատակազմի, ուսանողության անունից շնորհակալություն հայտնեց Հովիկ Աբրահամյանին ցուցաբերվող աջակցության համար: ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց հետագայում եւս շարունակել նման հանդիպումները եւ շփումները ուսանողների հետ:

NA Speaker Hovik Abrahamyan Receives a Group of Students from Armenian State University of Economics
On June 29 the NA Speaker Hovik Abrahamyan received a group of students from Armenian State University of Economics, who would receive the National Assembly Speaker’s scholarship starting from January of this year. It has been constituted on the initiative of Hovik Abrahamyan, the NA Speaker, the President of the Council of Armenian State University of Economics (ASUE), and would be given to 20 students showing academic progress and public activeness. Artak Davtyan, Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport, Koryun Atoyan, President of ASUE, attended the meeting.
The NA Speaker noted that the authorities highlighted the role of education and science and tried within the limits of possibility to show maximum support to those spheres. In the NA Speaker’s words, education is the reliable basis, on which the welfare of the country is built; more financial means should be directed to education and science, which should be efficiently used. Hovik Abrahamyan mentioned that providing the National Assembly Speaker’s scholarships were aimed at encouraging the attitude towards science, education among the students, the youth, and those scholarships should be also perceived as a moral support.
The free, warm and sincere talk between the Parliament Speaker and the students gave an opportunity to the latter in causal atmosphere to raise problems concerning them, to learn about the NA Speaker’s positions and views on them. The students’ interpellations related to jobs, the education and practice link, educational processes and other themes. Hovik Abrahamyan considered important obtaining high quality education and becoming a qualified specialist. For it, it is also necessary to get practical knowledge in the course of receiving theoretical knowledge during the educational years, cooperating with state and private enterprises and companies of different spheres. Hovik Abrahamyan expressed willingness to support that process.
The students also touched upon the issues of having auditoriums furnished with modern technologies and the lack of necessary educational literature, to the solution of which Hovik Abrahamyan also promised to show practical support.
At the end of the meeting the President of ASUE Koryun Atoyan thanked Hovik Abrahamyan on behalf of the staff and the students of the higher educational institution for the support to be shown. The NA Speaker expressed willingness to further continue such meetings and contacts with students.